Ebben a bejegyzésünkben az egyes ablak rétegekhez és fajtákról kapcsolódó témaköröket fogjuk érthetően megmagyarázni, hogy könnyebb legyen értelmezni a weboldalunkon található leírásokat és jellemzőket.
ABLAK RÉTEGEK -
HŐSZIGETELÉS - SZELLŐZÉS
Tegyük rendbe a szakmai kifejezéseket!
Ebben a bejegyzésünkben az egyes ablak rétegekhez és fajtákról kapcsolódó témaköröket fogjuk érthetően megmagyarázni, hogy könnyebb legyen értelmezni a weboldalunkon található leírásokat és jellemzőket.
Ablak hőszigetelés
Az ablakok hőszigetelése nagyon fontos ugyanis, a falazatban a rosszul beépített, vagy rossz ablak lesz a leggyengébb láncszem hőszigetelés szempontjából. Ezért érdemes odafigyelni az ablak hőszigetelő képességére.
● Légkamra - műanyag ablakok esetében
- Az ablakprofil belsejében találhatóak a légkamrák, amelyek az optimális hő- és hangszigetelést, illetve a megfelelő stabilitást biztosítják. Minél nagyobb a légkamrák száma, annál jobb lesz a szigetelés, ezzel együtt nő a tok és szárnyszerkezet szélessége, a beépítési mélység (ablakprofil vastagsága).
● Hőszigetelt üveg
- A hőszigetelt üvegből több féle kapható. Manapság már csakis ilyen üvegek fordulnak elő a legsilányabb nyílászárókban is. A beugró aminél nincs gyengébb hőszigetelő képességű a 4-16-4-es üveg low-e fóliával és nemesgáz kitöltéssel. Ennél gyengébb szigetelő képességű üveggel már nem is lehet találkozni. Az U értéke: U= 1,1W/m2K
● Három rétegű üveg
- A hőszigetelés terén előrelépés a kétrétegűhöz képest. Itt már 4-14-4-14-4 az üveg és a távtaró rétegrendje. A távtartóból hőhídmentes is lehet kérni amivel még egy picivel fejleszthető az üveg hőtechnikai tulajdonsága.
● 2 vagy 3 rétegű ablak
- Mindkét típus kiváló hőszigetelő képességgel bír a saját nemében, viszont a három rétegű ablakot egyre gyakrabban válasszák manapság. Új házakban egyértelműen, de felújításnál is ha a falakat plusz szigeteléssel látják el az üvegből is a jobbat válasszák.
● Melegperemes ablak
- A melegperemes kialakítást főképpen 3 rétegű üvegeknél alkalmazzák. A szerepe, hogy az üvegek közötti távtartót kevésbé jó hővezető anyagból készítik. Így egy picivel javul az ablak üveg hőtechnikai tulajdonsága.
Ablak szellőzés
Fontos még a téli időszakban is naponta 1-2 alkalommal teljesen kinyitni az ablakokat és átszellőztetni a lakást pár percig. A szellőztetést úgy érdemes csinálni, hogy minél nagyobb legyen a légmozgás (akár télen is). Pár perc így elég tud lenni , hogy a levegő felfrissüljön, a párás levegő távozzon a lakásból. Mivel a műanyag ablakok nagyon jól szigetelnek. A szellőztetés nagyon fontos!
● Résszellőző funkció - műanyag ablakok esetében
- A modern típusú műanyag ablakok esetében találkozhatunk résszellőző funkcióval. Ez a kilincs forgatása közben a bukó funkció előtt található, így kb 45°-ban kell hozzá felfelé fordítani a kilincset. Optimális lehet éjszakára, illetve mosókonyhákba a kiteregetett ruhák szárításához, hogy ne legyen túl sok pára a helyiségben. Ebben az esetben az ablak zárva van , de minimális légmozgás a szárny és a tok között lesz.
● Hőhíd
- A hőhíd akkor keletkezik az épületeken, amikor a szigetelés nincs optimálisan kialakítva. A külső hideg levegő egy nem jól szigetelt szerkezeti elemet lehűt ami belül a meleg levegővel találkozna, párakicsapódást eredményez. Ez a melegágya a penésznek.