
Az utóbbi időben egyre több helyről hallhatta, olvashatta azt, hogy a műanyag ablakok „túl jól” szigetelnek, ezért beépítésük nem feltétlenül egészséges. Ezeket a rémhíreket pedig sokszor erősítik meg segítőkész barátok, jó szándékú szomszédok, arról szóló történetekkel, hogy a műanyag ablakok beépítése után hogyan kezdett penészedni a fal.
Első lépésként itt érdemes leszögezni, hogy a penészképződést ezekben az esetekben általában a fal nem megfelelő – hiányos vagy hibás – külső szigetelése okozza.
Benntart hideget, meleget
Hazánk éghajlata megköveteli a házak szigetelésétől, hogy nyáron a kellemes hűvöset, télen pedig a fűtéssel nyert meleget tartsa bent. Ehhez szükséges a tökéletes szigetelés. A régi típusú ablakok esetében a párásodás, penészedés jelensége ismeretlen volt, hiszen a nem megfelelő szigetelés egészen egyszerűen kiengedte az otthonokból a meleget, így nem jelentkezett az ablak körül hőkülönbség, nem volt pára, ami lecsapódjon.
Ez egyrészt azt jelenti, hogy a modern műanyag ablakok szigetelése rengeteg energiát takarít meg, hiszen nem kell szó szerint az utcát fűteni. Másrészt viszont megjelenik vele a páralecsapódás, mint korábban ismeretlen jelenség. Ezzel együtt jár a levegő nedvesebbé válása és a folyamatosan romló lakóklíma, szélsőséges esetekben pedig a külső szigetelés hibája nélkül is megjelenhet a penészlerakódás.
Szellőztetés az egészséges lakókörnyezetért
A problémára kiváló megoldást jelent a szellőztetés, mely megoldható mechanikusan, az ablakok nyitásával, illetve modern automata szellőzőrendszerek beépítésével. Ennek során a lakótérben lévő meleg és nedves levegő a kinti hűvös, száraz levegőre cserélődik, miközben a falak nem hűlnek át, így a kényelmes hőmérséklet is megmarad.
A mechanikus szellőztetés három típusa alkalmazható. A résszellőzés, azaz résnyire nyitott ablakon át történő légcserélés az ablak páramentesítésére ideális, azonban a megfelelő légcseréhez nem megfelelő megoldás, hiszen túl sokáig kellene szellőztetni a szoba levegőjének teljes kicserélése érdekében. Ezzel szemben az átáramló szellőzés, azaz az ablakszárny teljes kitárása az adott helyiségben akár 4-10 perc alatt képes teljesen kicserélni a levegőt, mialatt a falak sem hűlnek át. Ennél is hatékonyabb a keresztszellőzés, azaz a köznyelvi „huzat”, ami annyit tesz, hogy minden nyílászáró egyidejűleg nyitva van. Ezzel a módszerrel a szoba levegője 2-4 perc alatt teljesen kicserélődik.
Összességében tehát elmondható, hogy a műanyag nyílászárók rengeteg energiát takarítanak meg, maximális szigetelésük télen és nyáron egyaránt hasznos, viszont a megfelelő szellőzésről, valamint a lakás vagy ház tökéletes külső szigeteléséről minden esetben gondoskodni kell!
Kérdése van ablakcserével kapcsolatban?
Tegye fel bátran!