A tökéletes ablakok megválasztása mind házépítéskor, mind felújításkor sarkalatos kérdés. A megfelelő ablaknak nem csak magas esztétikai értéke van, de szigetelés és szellőztetés szempontjából is a legfontosabb eleme otthonának.
Napjainkban azonban már nem csak a látvány fontos, hiszen az élet minden területén egyre inkább előtérbe kerül a környezet tehermentesítése. Ennek érdekében pedig kitűnő döntés olyan ablakok megválasztása, melyek a lehető legnagyobb mértékben újrahasznosíthatóak.
A profilszerkezetek anyagai
Jelenleg a nyílászárók piacán három különböző anyagtípusból készült ablak érhető el: műanyag, fa és alumínium. Mára gyakorlatilag a legfontosabb anyagfajta a műanyag lett, mely a német piacon 54%-os részesedést tudhat magáénak, de Európában is egyre elterjedtebbé válik felhasználása. Az utóbbi tíz évben a műanyag nyílászárók piaci aránya a kontinensen 24%-ról 38%-ra emelkedett.
Környezettudatos építkezés
Ennek a hátterében állhat többek között a műanyag nyílászárók alacsony környezeti terhelése. Az 1980-as években komoly kampány indult a műanyagból készült szerkezetek ellen, aminek köszönhetően a lakosság körében növekvő ellenállás alakult ki a PVC alapanyagú szerkezetekkel szemben.
A negatív kampány hatására az ablakgyártók érdeklődése a kiszolgált ablakok ökológiai hasznosításának kérdéskörére irányult. A szakmabeliek többéves munkája nyomán megkezdődött a különböző alapanyagból készült nyílászárók ökológiai értékelése.
A vizsgálatok azt igazolták, hogy újrahasznosításra legnagyobb mértékben a PVC alapanyagú nyílászárók alkalmasak. 2005 óta a kijelölt lerakóhelyeken kizárólag olyan anyagok tárolhatóak, melyek esetében az égetés után fennmaradó anyag kevesebb, mint az anyag égetés előtti mennyiségének 5%-a. Ez a feltétel alapvetően nem igaz egyik anyagtípusra, így a fa nyílászárókra sem.
Azonban a műanyag nyílászárók újrahasznosíthatóak: életrajzuk a gyártás pillanatától a használaton át az új profilok elkészítését jelentő újrahasznosításig zárt kört alkot, mely minden tekintetben megfelel a környezettudatos anyagfelhasználás elvárásainak.